"Żołnierze w służbie historii"

"Żołnierze w służbie historii"

Uczniowie klasy 3a o profilu wojskowym: Aleksander Markowski i Dawid Widła wraz z opiekunem Grzegorzem Gadomskim wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowanym “Żołnierze w służbie historii”, którego celem było naświetlenie życiorysu lokalnych postaci związanych z Polskim Orężem w XX wieku. Naszym żołnierzom udało się zająć pierwsze miejsce , wygrywając tym samym tygodniową wycieczkę do  Węgier i do Rumunii. Trwała ona od 7 do 14 października. W czasie tym, laureaci odwiedzali zarówno miejsca turystyczne jak i miejsca pamięci , gdzie znajdują się ślady uczestnictwa Polaków w obu wojnach światowych. Liczne polskie groby na terenie Węgier i Rumunii, będące symbolem internowania polskiej ludności cywilnej i żołnierzy w 1939 roku, zostały upamiętnione ceremonią złożenia zniczy i wieńców przez wszystkie wyróżnione w konkursie szkoły. Nie zabrakło również odwiedzin w ważnych dla obu krajów miejsc, takich jak: węgierski parlament, budapesztańskie stare miasto, Zamek Drakuli w Bran , Braszów czy Bukareszt. Zachęcamy gorąco, aby reprezentować naszą szkołę w następnej edycji konkursu i pojechać na równie fascynująca i pełną wrażeń wycieczkę.