Dla Rodziców

Trwa kampania społeczna pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z pierwszego raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.

Jak postępować?

Rozmawiaj

Nie lekceważ tego, co mówi dziecko. Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj.

Słuchaj

Dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że je wysłuchasz. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego. Nie pozostawiaj go samego z jego lękami i pytaniami. Daj dziecku przyzwolenie na ujawnienie trudnych uczuć.

Uwierz

Dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje.

Reaguj

Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, dane znajdziesz na naszej stronie www.pkdp.gov.pl.

Więcej na temat kampanii https://pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie/

Szanowni Rodzice,

W najbliższy wtorek, 7 lutego 2023 roku, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Wobec tego chcemy Was zachęcić do zapoznania się z publikacją „Twoje dziecko bezpieczne w sieci. PORADNIK DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW”. Broszura ma za zadanie wprowadzić rodziców w internetowy świat ich dzieci. Opisane zostały w niej zarówno podstawowe zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, jak i sposoby im zapobiegania, czy możliwości wsparcia i pomocy w trudnych sytuacjach.

Broszura znajduje się na platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Zachęcamy do krótkiej lektury 🙂

„Twoje dziecko bezpieczne w sieci. PORADNIK DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW”.

Bezpieczne ferie

Podczas ferii zimowych należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących na zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

  • Wychodząc na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
  • Do spędzania czasu na świeżym powietrzu na śniegu, np. do zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, nart czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem.
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Opracowano na podstawie materiałów ze strony: https://www.policja.pl/pol/kgp/biuro-prewencji/aktualnosci/50036,Bezpieczenstwo-podczas-ferii-zimowych.html

Warto zapoznać się również z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” przygotowanym przez MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczne-ferie-zimowe–o-czym-warto-pamietac

Życzymy bezpiecznych i udanych ferii zimowych!

Bezpieczne ferie

 

FONOHOLIZM – bolączka XXI wieku

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu komórkowego. Zjawisko to jest rozpoznawane od niedawna, wykazano jednak, że nałóg ma podobny przebieg, jak w przypadku alkoholu, papierosów czy narkotyków. Termin fonoholizmu nie występuje w klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5, nie zmienia to jednak faktu, że problem jest realny i niesie ze sobą ogromne zagrożenie dla fizycznego oraz psychicznego zdrowia osób uzależnionych.

Najprostsza definicja uzależnienia od telefonu komórkowego to zachowanie, które wyróżnia utrata kontroli nad korzystaniem ze smartfona. W efekcie nałóg prowadzi do zaniedbywania pracy, nauki, potrzeby odpoczynku, diety, higieny czy zdrowia.

Wśród osób uzależnionych rozpoznaje się przymus ciągłej obecności telefonu w zasięgu ręki, urządzenie musi mieć dostęp do internetu i być włączone również w nocy.

Objawy fonoholizmu

Jak rozpoznać czy dziecko przejawia cechy fonoholika? Oto najczęstsze cechy osoby uzależnionej:

– nie rozstaje się z telefonem,

– jest przesadnie aktywna na portalach społecznościowych,

– jest rozdrażniona i nerwowa, gdy nie ma możliwości skorzystania z telefonu,

– ładuje telefon przy każdej nadarzającej się okazji w obawie o jego rozładowanie,

– nerwowo sprawdza telefon,

– obsesyjnie pilnuje zasięgu,

– sprawdza powiadomienia w środku nocy,

– przerywa wykonywanie danej czynności w celu odebrania połączenia lub wiadomości,

– wykonuje dużo czynności z telefonem w dłoni,

– czuje przymus ciągłego korzystania z telefonu.

Negatywne skutki fonoholizmu

Fonoholizm sprawia, że inne czynności, obowiązki, a nawet dotychczasowa pasja nie ma takiego znaczenia jak kiedyś. Osoba uzależniona robi wszystko, by jak najwięcej czasu przeznaczyć na korzystanie ze smartfona kosztem edukacji, pracy, przygotowania posiłku czy zadbania o siebie.

Stopniowo ogranicza kontakty w świecie rzeczywistym i woli prowadzić rozmowy przez internet. Nie zauważa utraty wagi, zmęczenia, spożywania niezdrowych pokarmów, wypadania włosów i innych symptomów.

Fonoholik bardzo rzadko oddaje projekt na czas, ma nieskończenie wiele wymówek, jest zdekoncentrowany i niespokojny. Ma ogromne trudności z organizacją czasu wolnego, unika aktywności fizycznej, izoluje się od osób, z którymi miał kontakt na co dzień.

Fonoholizm – jak zapobiegać w dzisiejszym świecie?

Nie ulega wątpliwości, że urządzenia elektroniczne są w dużej mierze pomocne. Nowoczesne smartfony mogą pełnić funkcję przenośnego notatnika, kalendarza, mapy, odtwarzacza, telefonu, kalkulatora czy portfela. Tak szeroka funkcjonalność telefonów komórkowych czyni je niezwykle przydatnym narzędziem, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Aby używanie smartfona nie przerodziło się w uzależnienie, warto zastosować samokontrolę w ramach korzystania z telefonu. Ogromną pomoc stanowią specjalne aplikacje do kontrolowania czasu spędzanego przed ekranem smartfona. Praktyczne może się okazać wprowadzenie zasad wykluczających korzystanie z telefonu w trakcie spożywania posiłków, spędzania czasu z bliskimi bądź po wybiciu konkretnej godziny. Niezwykle ryzykownym posunięciem jest także coraz częstsze zajmowanie maluchów treściami pochodzącymi z naszego smartfona. Pozytywne wzorce powinny być wpajane już od najmłodszych lat.

Pomocne informacje znajdziecie Państwo m.in. na stronie: https://trzezwyumysl.pl/fonoholizm/

Opracowanie tekstu na podstawie następujących źródeł:

https://portal.abczdrowie.pl/fonoholizm

https://osrodkiterapeutyczne.pl/artykuly/hxax/fonoholizm-czyli-uzaleznienie-od-telefonu-fonoholizm-co-to-jest-jak-zapobiegac-i-leczyc.html

 

 

 

„Agresja – nowe tabu?”

Agresja ujawniana przez młodych ludzi od dawna znajduje się w centrum zainteresowań psychologów, rodziców i nauczycieli. I mimo, iż badania wskazują, że poziom agresji wśród młodzieży utrzymuje się na tym samym poziomie to zachowania agresywne są jednym z najczęściej poruszanych tematów w kulturze popularnej, w mediach czy badaniach naukowych.

Są teorie i koncepcje, które wyjaśniają agresję dzieci i młodzieży. Jednym z psychologów, który podjął temat agresji jest Jesper Juul, jest on autorytetem w dziedzinie wychowania. W książce: „Agresja – nowe tabu?” wyjaśnia dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom.

Odkąd psychologia zainteresowała się relacjami miedzy ludzkimi dowiedzione jedno, że indywidualna agresja i przemoc ma swoją historię w złych doświadczeniach z przeszłości, są one za każdym razem wyzwalane przez jakieś wydarzenia, które maja miejsce TU I TERAZ.

Stąd warto się zastanowić co dajemy Naszym dzieciom…

„Ze wszystkiego, co rodzice dają na drogę swoim dzieciom, niektóre rzeczy okażą się przydatne, inne nie.”

„Wiele z tego, o czym rodzice sądzą, że jest bardzo przydatne dziecku, wcale nie buduje ich poczucia własnej wartości.”

Kluczową potrzebą naszego życia jest bycie kimś wartościowym dla innych, dlatego agresywne emocje pojawiają się zawsze wtedy, gdy nie czujemy się tak wartościowi dla bliskich, jakbyśmy chcieli.

Warto zastanowić się co nie działa i co tworzy BLOKADY w relacjach ? Jak usprawnić komunikację i sposoby przejęte z naszych domów rodzinnych? Jak rozmawiać a przede wszystkim jak słuchać i usłyszeć nasze dzieci?

Bo czego jestem pewna to to, że w relacji miedzy dorosłym i dzieckiem odpowiedzialność w 100% spada na dorosłego.

Zapraszamy do lektury: Jesper Juul „Agresja – nowe tabu?”

 

Telefon zaufania

Telefony zaufania

 

UWAGA!!!
Bezpłatne konsultacje dla rodziców, którzy mają dziecko w kryzysie suicydalnym.
Szczegóły i zapisy tutaj: https://zwjr.pl/konsultacje-dla-rodzicow

Konsultacje dla rodziców

 

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego