W ramach doskonalenia zawodowego dyrektorzy oraz nauczyciele języka polskiego i historii z województwa podkarpackiego w dniach 17-20 listopada 2016 r. wzięli udział w wizycie studyjnej na Litwie odbywającej się pod hasłem: „Śladami literatury i kultury polskiej na Litwie”. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli reprezentowały nauczycielki: Agnieszka Thiede – Jędrak (historia) i Iwona Siembida (język polski) .
W ramach wizyty uczestnicy spotkali się z przedstawicielem Macierzy Polskiej p. Józefem Kwiatkowskim, wykładowcami Uniwersytetu Edukologicznego w Wilnie, uczniami i nauczycielami polskojęzycznego Progimnazjum w Wilnie oraz kustoszami Muzeum Adama Mickiewicza i Władysława Syrokomli. Ponadto mieliśmy okazję poznać konsula generalnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie p. Stanisława Cygnarowskiego.
Podczas wyjazdu, nauczyciele na czele z p. Małgorzatą Rauch Podkarpackim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie, zwiedzili Wilno, dawne miasto Giedymina. Zapoznaliśmy się ze z polskimi pamiątkami na Litwie, tak mocno związanymi z naszą historią oraz tradycją. Odwiedziliśmy Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej, Cerkiew św. Ducha, Klasztor i Cerkiew Bazylianów (Cela Konrada), Kościół św. Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską, Plac Ratuszowy, a także Cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem Marszałka.
Zwiedzaliśmy także średniowieczną stolicą Litwy, Troki. Dziś ośrodek kulturalny i popularne centrum turystyczne. W Trokach spacerowaliśmy po niezwykle urokliwej uliczce zamieszkiwanej przez Karaimów. Jest to najmniejsza mniejszość narodowa na Litwie (w Polsce są uznawani za mniejszość etniczną). Drewniane domy karaimskie były budowane szczytem do ulicy i miały charakterystyczne 3 okna: jedno dla Karaima, drugie dla Pana Boga, trzecie dla księcia Witolda w podzięce za to, że sprowadził ich na teren Litwy.
Wizyta ta stała się niezwykłą lekcją patriotyzmu, pokory oraz szacunku dla symboli i tradycji narodowych. Polacy na Litwie czekają na nasze wsparcie i obecność. Liczymy, że spotkanie to zaowocuje nawiązaniem współpracy pomiędzy polskimi szkołami w kraju i Wilnie. Jednocześnie bardzo dziękujemy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie za zorganizowanie wyjazdu studyjnego, za możliwość zdobycia doświadczeń edukacyjnych i doskonalenia zawodowego.
Agnieszka Thiede





