Rocznica napaści ZSRR na Polskę

78 lat temu, 17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w protokole paktu Ribbentrop -Mołotow, Rosjanie przekroczyli granice Polski. Rozpoczęła się okupacja sowiecka. Władysław Sikorski tak wyraził swoje zdanie „ Rosja zdradziła , idąc zbrojnie na pomoc Niemcom i uderzając na nas w umówionym z nimi momencie nożem w plecy (…) Odtąd jesteśmy w stanie wojny z Sowietami na równi z Niemcami”. Rozpoczęły się masowe prześladowania, aresztowania i osadzenia w obozach, a także egzekucje, morderstwa i powszechne deportacje kobiet i dzieci , rodzin oficerskich na Syberię.

Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”.

Dlatego nie zapominamy i pamiętamy. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze sztandarem szkoły i przedstawicielami klasy mundurowej III a był obecny na uroczystościach, które miały miejsce 17.09.2017 w Stalowej Woli. Złożono kwiaty i odczytano apel poległych przed tablicą Henryka Kucy i Kazimierza Piłata- organizatora Związku Walki Zbrojnej. Następnie udano się do bazyliki konkatedralnej na uroczysta mszę świętą , poświęconą ofiarom wojny, wydarzeń 17 września 1939 roku , Matkom Sybiraczkom i wszystkim, którzy przeżyli piekło na ziemi w tamtym czasie.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski.

Pamiętajmy!