Akcja "Żonkile"

W dniu 22 kwietnia w naszej szkole miała miejsce akcja „ Żonkile”.

Akcja ta upamiętniać ma rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.  Tak naprawdę powinniśmy ją obchodzić 19 kwietnia ale w tym roku był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, dlatego obchody zostały przeniesione. Przecież najważniejsza jest pamięć.

W ramach akcji wysłuchaliśmy audycji wprowadzającej uczniów w tematykę powstania, a następnie uczennice rozdały w szkole papierowe żonkile.

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów.

W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek poświęconych tematyce getta warszawskiego, a w gablocie przy bibliotece poczytać o samej akcji „Żonkile”.

Akcja Żonkile